מדוע להקים נאמנות

יולי 6, 2018נאמנויות
Print Friendly, PDF & Email

שי דובר, רו"ח

הקדמה

עד לאחרונה היה מוסד הנאמנות מוכר בישראל רק למתי מעט. תרמו לכך בעיות אובייקטיביות ובעיות תלויות תרבות – פיקוח על מטבע החוץ שהוסר רק לקראת סוף שנות ה 90, בעיות מיסוי וסביבת מיסוי לא ודאית, תפיסה שלטונית כי לנאמנות שימוש אחד והוא העלמת מס ורקע תרבותי שלא הכיר במכשיר המשפטי. לעומת המצב בישראל, בשיטת המשפט האנגלי מוסד הנאמנות הוא מוסד מקובל ולגיטימי מזה מאות בשנים ויש שמניחים כי החל מתפתח עוד במסעות הצלב. מאמר זה יסקור את המקומות בהם הנאמנות יכולה לסייע למשפחות בניהול ענייניהן.

שימושי הנאמנות

הנאמנות יכולה לשמש במגוון מצבים לניהול ההון המשפחתי, בין במהלך חיו של אדם ובין לאחר לכתו לעולמו. להלן הבולטים שבהם:

דאגה לילדים בעלי צרכים מיוחדים (חוסים)

בין אם המוגבלות היא פיזית, מנטלית או שכלית הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים (חוסים) נאלצים לדאוג להם גם בתקופת בגרותם. כאשר ההורים מזדקנים ומתקשים לפעול או לאחר מותם הנטל עובר לכתפיהם של ילדיהם האחרים או לטיפולם של רשויות הרווחה. הורשה לטובת אדם שאין לו כשרות משפטית יוצרת בעיות משפטיות ובעיות סמכות המערבות רשויות שונות ויוצרת מרחק בין האדם שמקבל את ההחלטות בעניינו של הילד לבין החוסה עצמו וצרכיו. הורשה לבן משפחה אחר על מנת שידאג לחוסה יוצרת בעיות אחרות שאינן פחותות משקל –

 • על בן המשפחה מוטל עול שלעיתים הוא מתקשה לעמוד בו. לרוב מדובר באח או אחות בגירים המנהלים את חייהם כאשר עם פטירת הוריהם הם נאלצים להתמודד עם קושי חדש. הדבר יכול להביא להזנחת החסוי או לחילופין לבעיות משפחתיות במשפחת האח.
 • הכספים שייכים משפטית לבן המשפחה ולכן ניהול שגוי, פשיטת רגל, תביעה משפטית או גירושים יכולים להוביל לאובדן הקרן שהורשה במטרה לדאוג לחסוי ולא לענייניו של בן המשפחה.
 • בהעדר הפרדה משפטית כספי הירושה נכנסים למעגל הכספים של הבן הכשיר ומטבע הדברים עלולים להתערבב בכספיו ולשמש לצרכים שונים שאינם דאגה לאחיו.
  הנאמנות במקרה זה יכולה לשמש לפתור מספר בעיות שכיחות:

  • ככלי להפרדת כספי החסוי מכספי ירושה אחרים או אם הוקמה בחיי היוצר להפרדה בין רכושו ועזבונו העתידי מכספי החסוי.
  • שמירה על רכוש החסוי מפני תביעות, ניהול שגוי, גניבה וכיו"ב.
  • היוצר המכיר היטב את צרכי בנו החסוי יכול לתת הוראות ברורות לטיב השימוש בכסף. לדוגמא, המוסד בו ישהה ילדו, טיפולים ייחודיים, שם המטפל וכיו"ב.
  • שחרור בני משפחה אחרים הטרודים בענייניהם ובמשפחתם הגרעינית מהטיפול היום יומי בחוסה.
  • יצוין כי בנאמנות ניתן למנות פרוטקטור, לדוגמא אותו בן משפחה קרוב. הלה פטור מהצורך היום יומי לטפל בענייני החסוי ויכול להמשיך ללא הפרעה בחייו אך יכול לשמש כיועץ לנאמנות בכל הקשור לצרכי החסוי והיוצר אף יכול לתת לו סמכויות וטו שונות בעניינים מהותיים כגון סוג המוסד בו ישהה החסוי.

דאגה לילדים כשירים

בדיחה ישנה שואלת מהי הדרך המהירה ביותר להגיע להון קטן? והתשובה היא לרשת מההורים הון גדול ולבזבז אותו. לא כל ילד להורה שהצליח כלכלית יצליח ללכת בעקבותיו ולעיתים אף לא יצליח לשמר את ההון. פתרון יעיל ובטוח יכול להיות העברת חלק מההון לידי נאמנות שתהווה רשת בטחון עבור הילד, שתשמר קרן בסיסית לרווחתו ושתהיה מוגנת מנהיול שגוי, תביעות, גירושין וכישלונות עסקיים.

דאגה לילדים עם בעיות אישיות

אין אדם המכיר את הילד טוב מהוריו. יש ילדים שלא ניתן מעשית להעביר לרשותם את כספי הירושה מבלי לצפות שיאבדו הכול. בעיות הימורים ברולטה (או הימורים בעסקים), נאיביות קיצונית, נטייה לרצות את הזולת ולמצוא חן, בחירה שגויה של בני זוג, כל אלו יכולים להוביל לאובדן מהיר של הירושה. העברת הכספים לנאמנות שתדאג לרווחת הילד אך מנגד תגן על ירושתו מתביעות וניצול היא פתרון יעיל ומתאים.

חתונה

בעבר כסף התחתן עם כסף. בין אם בין רוזנים במערב באירופה ובין אם בתוך העיירה היהודית במזרח אירופה, השידוך לקח בחשבון כגורם ראשון במעלה את ייחוסן של המשפחות. היום המצב השתנה ופעמים רבות בני הזוג אינם מביאים לנישואין את אותו הרכוש. כל עוד נמשך ירח הדבש אין לזה חשיבות אך כיום כאשר שיעור הגירושים גבוה וכאשר החוק אינו ממהר להחזיר לכל אחד מבני הזוג את הרכוש שהביא איתו, נאמנות יכולה לשמש לפתרון הבעיה.

סיכום

הנאמנות יכולה לשמש ככלי יעיל להעברה בין דורית ויכולה לסייע למקים הנאמנות לתכנן את אופן ניהול הכספים והשימוש בהם גם לאחר לכתו לעולמו. לעניין זה יכולה הנאמנות לשמש לדאגה לרווחת צאצאיו תוך מתן מנגנוני בקרה ופיקוח פשוטים ויעילים. את הנאמנות יכול אדם להקים בצוואתו או לחילופין בעודו בחיים כך שיוכל לעמוד מקרוב על ניהולה ופעולותיה.

 

**מאמר זה מעודכן ל 1 ביולי 2018**